Trudne tematy w polskich dziełach

Nie każdy polski autor boi się pisać o trudnych tematach. Niektórzy wychodzą z założenia, że lepiej coś takiego omijać, bo tak jest wygodniej. Po co później wdawać się z kimś w polemikę. Lepiej nie robić sobie kłopotu. Na szczęście są tacy autorzy, którzy w żaden sposób się tego nie boją. Nie tylko mówią o tym, ale głośno manifestują swoje poglądy. Do takich autorów zdecydowanie należy Olga Tokarczuk, która w 2020 roku zaprasza wszystkich do przeczytania swojej najnowszej książki pt. Czuły narrator ze strony www.taniaksiazka.pl. Tokarczuk doceniana jest za swój niezwykły talent literacki, czego dowodem jest chociażby otrzymana Nagroda Nobla. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał przyjemności, to jak najszybciej powinien nadrobić zaległości, ponieważ jej książki to naprawdę niezwykłe doznania.

“Czuły narrator”

Książka, gdzie w całości została zamieszczona Mowa Noblowska. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że słowa jakie wypowiedziała zaraz po oficjalnym wręczeniu tej niezwykłej i jakże ważnej nagrody, są wzruszające, naładowane emocjami, mają w sobie ukryte drugie dno. Jeżeli ktoś nie obserwował momentu, który był transmitowany na żywo, nie słyszał tej pięknej mowy lub też chciałby ją sobie przypomnieć, to dzięki tej książce ma do tego doskonałą okazję. Oprócz tego, w środku znaleźć można wiele innych esejów, które w dużej mierze odnoszą się do warsztatu literackiego artystki. Można by powiedzieć, że tym razem Tokarczuk pozwoliła sobie na nieco prywacizny w owej książce. Jeszcze nikt nie miał możliwości sprawdzić, jak autorka przygotowuje się do pisania. Jakie emocje jej przy tym towarzyszą? Jak powstaje poszczególna fabuła? Gdzie swój początek mają bohaterzy? Tak, książka jest bardzo ciekawa i na pewno pozwala nam spojrzeć na autorkę w zupełnie inny, bardziej niespodziewany sposób. Warto sprawdzić tą gorąco zapowiadaną nowość na rynku.

“Prawiek i inne czasy”

Jedna z najbardziej znanych książek autorki, której fabuła rozpoczyna się około 1914 roku, wraz z I wojną światową, a kończy w latach 80 XX wieku. Dwoje głównych bohaterów to rodzina Boskich i Niebieskich (bardzo oryginalne nazwiska!), aczkolwiek na kartach powieści można również spotkać inne postacie. Wszyscy oni mieszkają w miejscowości Prawiek. Wielu czytelników próbowało odnaleźć tą miejscowość na mapie Polski, łącznie z tymi bohaterami, chociaż Tokarczuk z góry zastrzegała sobie, że to fikcyjna miejscowość. Wszyscy bowiem uważali, że tak naprawdę Prawiek to malutka miejscowość, gdzie w czasach dzieciństwa Tokarczuk spędzała wakacje.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com