Twórczość Tokarczuk

Od momentu otrzymania Nagrody Nobla na przełomie 2019/2020 roku zainteresowanie twórczością Olgi Tokarczuk znacznie wzrosło. Wszystko przez to, że ludzie zrozumieli w końcu, iż w jej książkach tkwi ogromny potencjał. To nie tylko opowiadania fikcyjne, jakich pełno w dzisiejszych czasach na rynku. To książki, gdzie bardzo często omawiane są trudne tematy. Dziennikarka, autorka, eseistka często omawia tematy bieżące, jak również sięga po tematy ponad czasowe. Tworząc poszczególnych bohaterów ma w głowie pewien plan i zawsze ma coś do przekazania swoim czytelnikom. Co tym razem przekaże swoim fanom w książce pt. “Czuły narrator” (https://www.taniaksiazka.pl/czuly-narrator-olga-tokarczuk-p-1443098.html)?

Warsztat artysty

Czuły narrator” jest to książka, która pozwala przypomnieć sobie Mowę Noblowską artystki. Oprócz tego w środku znaleźć można również wiele innych esejów, dzięki czemu można poznać niezwykły warsztat pisarki, czyli te momenty, kiedy Tokarczuk zabiera się za tworzenie kolejnego dzieła. W swoich kolejnych rozdziałach autorka wraca do tego co już było i do tego, co być może w przyszłości nastąpi. Jak wygląda etap tworzenia poszczególnych bohaterów? Jak wygląda kształtowanie ich postaci, a także światopoglądów? Czy ich historie są z góry jakoś ułożone? Czy też dopiero z czasem kształtują się one w głowie Tokarczuk. Do tego w tej książce autorka zapoznaje nas z dwoma pojęciami. Pierwsza definicja to “czułość”, a druga to “czuły narrator”. Wydawać by się mogło, że są to łatwe słowa, ale czy tak jest naprawdę? A może warto na nie spojrzeć oczyma Tokarczuk, która usilnie stara się przedstawić nam pewne pojęcia w zupełnie inny sposób, dzięki czemu będą one dla nas lepiej zrozumiałe? Czasem warto zmienić swój tok myślenia, a będziemy mieli o wiele szersze spojrzenie na świat.

“Prawiek i inne czasy”

Mówi się, że jeżeli ktoś do tej pory nie miał do czynienia z twórczością Tokarczuk, to koniecznie powinien rozpocząć od tej książki. Na pierwszy rzut oka bardzo niepozorna, porusza wiele ważnych tematów – ponad czasowych o wartościach, które każdy z nas musi znać. Książka opowiadająca losy niejako tragiczne, poruszające do głębi, ma w sobie ukryte dno, dzięki czemu skłania do refleksji. Jeżeli ktoś ma tylko chwilkę czasu to powinien razem z Tokarczuk przenieść się do miejscowości Prawiek, ok. 1914 roku. Cała fabuła akcji toczy się aż do lat 80 XX wieku. Zwykli – niezwykli bohaterowie, którym przyszło radzić sobie z niełatwą rzeczywistością. Nikt na pewno nie będzie zawiedziony mając tą książkę w ręce.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com